Buchan komt naar Brussel: Elijah opent tweede winkel na succes in Gent

Chelsy Vanlerberghe-08 augustus 2025 om 08:56

Na Gent is het nu de beurt aan Brussel: Elijah Buchan (21) opent op 20 augustus zijn tweede Buchan-winkel, pal in het centrum van de hoofdstad. De jonge ondernemer, die tijdens corona begon met naaien op de machine van zijn mama, bouwde zijn merk volledig zelf uit via YouTube en TikTok.

"Antwerpen stond eigenlijk eerst bovenaan mijn lijst, maar toen ik hoorde dat er in Brussel een toplocatie vrijkwam, heb ik meteen toegehapt", klinkt het. "Brussel is een stad met enorm veel passage en een heel diverse, creatieve vibe. Het voelt als de perfecte plek om mijn merk verder te laten groeien en nieuwe mensen te bereiken.

Ook in Brussel wil hij werken met een jong, lokaal team. Het interieur krijgt een iets chiquere look met verwijzingen naar de stad, inclusief een fontein als knipoog naar Manneken Pis. Op 19 augustus is er een VIP-opening met DJ en verrassingsact. Een dag later gaan de deuren officieel open mét extra’s voor de eerste klanten.

Lombardstraat 11, Brussel. Save the date.

De do’s & don’ts van snacks voor je huisdier

Chelsy Vanlerberghe-07 augustus 2025 om 15:51

We snappen het: die smekende ogen aan tafel zijn moeilijk te weerstaan. Toch is het niet altijd een goed idee om je kat of hond mee te laten snoepen van je lunch of avondeten. Sommige menselijke voeding kan zelfs gevaarlijk of dodelijk zijn voor je huisdier, waarschuwen dierenartsen.

Wat mag wel?

Volgens dierenarts Eliza O’Callaghan (Small Door Vet, NYC) kan een hond af en toe wel een mini-portie menseneten krijgen, zolang het minder dan 10% van z’n dagelijkse voeding uitmaakt. Katten zijn meestal minder geïnteresseerd in jouw bord, en da’s maar goed ook: hun lijf is nog gevoeliger voor tekorten. Bij katten kan een tekort aan taurine (een belangrijk aminozuur) bijvoorbeeld hartproblemen veroorzaken.

Ook in België gelden gelijkaardige richtlijnen. De Belgische Federatie voor Voedingsindustrie van Dierenvoeding (BFA) raadt aan om je huisdier voornamelijk complete en evenwichtige voeding te geven, die speciaal ontwikkeld is voor hun soort. Die voeding voldoet aan de Europese normen opgelegd door FEDIAF (European Pet Food Industry Federation).

Vraag bij twijfel advies aan je dierenarts en vermijd om op eigen houtje rauw vlees of alternatieve diëten te proberen die je op TikTok hebt gezien. “Veel van die adviezen zijn anekdotisch en niet wetenschappelijk onderbouwd,” zegt O’Callaghan.

Wat beter niet?

Volgens dierenartsen — en ook volgens het Belgische Voedselagentschap FAVV — zijn er heel wat ingrediënten die schadelijk kunnen zijn voor katten en honden:

  • Chocolade: bevat methylxanthines, wat de stofwisseling van honden verstoort.

  • Druiven en rozijnen: kunnen bij honden nierfalen veroorzaken.

  • Tomatenbladeren, -stengels of onrijpe tomaten: zijn giftig.

  • Xylitol (ook wel berkensuiker genoemd): zit soms in suikervrije snoepjes of kauwgom, en is levensgevaarlijk voor honden. Het kan leiden tot een overdosis insuline en leverfalen.

  • Alcohol: zelfs een likje kan bij katten leiden tot ernstige neurologische problemen.

  • Look, ajuin en bieslook: kunnen bij katten leiden tot bloedarmoede.

Sommige van deze ingrediënten zijn terug te vinden in dingen waarvan je het niet verwacht — zoals een restje saus of een stukje pizza.

Tips voor snacks geven

  • Geef snacks met mate. Ze kunnen je band met je dier versterken, maar mogen nooit de basis van hun dieet vormen.

  • Introduceer nieuwe voeding altijd traag en met kleine hoeveelheden. Check of je dier geen buikproblemen krijgt.

  • Let op met “homemade” snacks of rauwe voeding: volgens het FAVV zitten hier meer risico’s aan dan veel mensen denken (besmetting met salmonella, onbalans in voedingsstoffen…).

TikTok bepaalt wat we eten, zegt nieuw onderzoek

Chelsy Vanlerberghe-07 augustus 2025 om 14:43

Wat eten we vanavond? Grote kans dat je het idee op Instagram of TikTok hebt gespot. Volgens een nieuw onderzoek haalt bijna driekwart van de jongeren tussen 18 en 27 jaar hun kookinspiratie van sociale media. Kookboeken? Die komen pas veel later in de lijst.

Platforms als TikTok (84%) en Instagram (75%) scoren het hoogst als het aankomt op food content. Denk aan snelle pasta's, meal preps of recepten met 5 ingrediënten.

Influencers > tv-koks

Meer nog: bijna de helft van de jongeren vertrouwt op influencers voor foodtips. Ze worden zelfs als betrouwbaarder gezien dan bekende chefs of kookprogramma’s. En dat vertrouwen vertaalt zich ook naar hoe we boodschappen doen: 42% koopt ingrediënten rechtstreeks via social content.

Boodschappen met één klik

Discountcodes en affiliate links spelen daarbij een grote rol, maar ook het gemak is een troef. Je hoeft geen lijstje meer te maken of langs de winkel te passeren — alles komt via je feed je winkelmandje binnen.

Thuis koken blijft populair

Uit het onderzoek blijkt ook dat jongeren steeds vaker zelf koken. Meer dan de helft vindt het leuk om nieuwe recepten uit te proberen en 42% eet liever thuis dan op restaurant. Tijd- en geldgebrek spelen daar zeker een rol in, maar ook het plezier van zelf iets klaarmaken telt mee.

Toch blijft de inspiratiebron vaak digitaal: 1 op 4 zegt dat ze zonder sociale media amper zouden weten wat ze moeten koken. En 63% heeft dankzij food content al gerechten of smaken geproefd die ze anders nooit zouden overwegen.

Ontdek meer