Brussel in Europese top vier voor cocaïnegebruik volgens rioolonderzoek

Oscar Broothaers-25 maart 2025 om 10:33

In het rioolwater van Brussel zit opvallend veel cocaïne. Zo veel zelfs dat de stad op plek vier staat in heel Europa.

Brussel blijkt, naast hoofdstad van Europa, ook een van de koplopers te zijn als het gaat om cocaïnegebruik. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek van het Europees drugsagentschap en SCORE. Van alle 128 onderzochte steden in Europa, scoort Brussel de vierde hoogste concentratie cocaïnesporen in het rioolwater.

En da’s niet alles: de hoeveelheid cocaïnerestanten is in vergelijking met vorig jaar verdubbeld. Wereldwijd staat Brussel nu zelfs op plek negen. Alleen Antwerpen, Tarragona (Spanje) en Amsterdam scoren nog hoger in Europa.

Ook ketamine en MDMA doken opvallend vaak op in de Brusselse riolen. Voor die twee drugs staat Brussel telkens in de Europese top tien. MDMA wordt het vaakst teruggevonden in Amsterdam, gevolgd door Antwerpen en Utrecht.

Wat verder opvalt: de pieken in drugsresten zitten vooral in het weekend. Vooral cocaïne, MDMA en ketamine duiken dan op, wat volgens het rapport wijst op recreatief gebruik.

De studie analyseerde rioolwater van bijna 69 miljoen mensen in 128 steden verspreid over 26 Europese landen. De data werden verzameld tussen maart en mei vorig jaar. Dus ja, wat er in het toilet verdwijnt, zegt soms meer dan je denkt.

Niet meer overslapen met nieuwe iPhone-wekkerfunctie

Joyce Vander Auwera-27 oktober 2025 om 11:00

Iedereen doet het weleens: je wekker gaat, je tikt op ‘stop’ en vijf minuten later lig je opnieuw knock-out. Apple wil daar nu iets aan doen. Met de nieuwe iOS-update verandert de wekkerfunctie op je iPhone, zodat je minder snel weer indommelt.

Met de nieuwste iOS 26.1-update verandert Apple hoe je je wekker uitzet. De vertrouwde stopknop werkt straks niet meer met één snelle tik. In plaats daarvan moet je over het scherm swipen om het alarm te stoppen.

Klinkt klein, maar het is een slimme zet. Door die extra beweging word je automatisch iets alerter, waardoor de kans kleiner wordt dat je weer in slaap valt. De sluimerknop blijft wel hetzelfde: één tik en je krijgt nog even uitstel.

Volgens Apple zorgt de verandering ervoor dat de wekker bewuster wordt uitgezet: letterlijk. Je moet wakker genoeg zijn om te swipen, wat je brein helpt opstarten. Minder kans dus op verslapen of het per ongeluk uitschakelen van je alarm.

De update iOS 26.1 wordt uitgerold op maandag 27 oktober om 19.00 uur (deze avond). Vanaf dat moment kun je de vernieuwde wekkerfunctie meteen gebruiken. En er is nog meer goed nieuws: Apple Intelligence wordt tegelijk ook in het Nederlands beschikbaar. Handig voor wie AI en Siri graag in eigen taal gebruikt.

Regelmatig bezoekje aan zelfde bar is goed voor je gezondheid

Karen Luiken-26 oktober 2025 om 08:07- Foto:

Photo by JC Gellidon on Unsplash

Komen jij en je vrienden regelmatig bij dezelfde bar? Good for you. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat dit goed kan zijn voor je gezondheid.

En nee, dan hebben we het niet over de hoeveelheid bier die je in die bar drinkt, maar om de gezelligheid. Wetenschappers van Oxford University hebben ontdekt dat mannen die regelmatig met dezelfde vrienden naar dezelfde bar gaan, een betere gezondheid rapporteren. Verder werkt het ook mee aan de levenstevredenheid en over de band die je met je vrienden hebt.

Dat komt allemaal door de regelmatigheid van de kleinschalige sociale interacties die je tijdens een frequent bezoekje aan je stamkroeg hebt. Denk aan gedeelde grappen, bekende gezichten en terugkerende gesprekken. Ze zijn allemaal heel bevorderlijk voor jou en je maten.

Ontdek meer