Wat maakt seks écht goed? Onderzoekers vroegen het aan duizenden Amerikanen en kwamen tot een verrassend warme conclusie: het draait vaker om connectie dan om spektakel.
Wat we écht het leukst vinden aan seks (en het is niet alleen orgasme)
In een nieuw grootschalig onderzoek deelden mensen openhartig wat ze het mooist vinden aan seks met een partner. En nee, het draait niet alleen om de climax. De topantwoorden? Intimiteit, affectie, plezier geven aan de ander en emotionele connectie.
Onderzoekers van Indiana University analyseerden de antwoorden van ruim 2.700 deelnemers uit een representatieve Amerikaanse steekproef. Door mensen vrij te laten antwoorden op de vraag "Wat vind jij het fijnst aan seks?", kregen ze een rijker en persoonlijker beeld dan de standaard multiplechoicevragen meestal opleveren.
Wat mensen het vaakst noemden: gevoel van nabijheid en verbondenheid. Knuffelen, vasthouden, even de wereld vergeten met iemand die je vertrouwt, dat bleek voor velen het meest waardevolle aspect van seks. Zowel mannen als vrouwen, jong en oud, gaven aan dat die emotionele laag veel voor hen betekende.
Ook veelgenoemd waren specifieke seksacts zoals kussen, orale seks, verschillende standjes of het gebruik van speeltjes. Niet om de show, maar omdat het hen hielp zichzelf en hun partner beter te uiten.
En ja, natuurlijk werd ook orgasme genoemd, maar opvallend minder vaak dan verwacht. Veel deelnemers gaven zelfs aan dat ze het fijner vonden om hun partner te zien genieten dan zelf klaar te komen.
Andere thema’s die naar voren kwamen: gevoelens van ontspanning, spanning opbouwen, liefde tonen of zelfs avontuur opzoeken. En niet onbelangrijk: er was ook ruimte voor mensen die zich níét goed voelen bij seks, of daar een moeilijke relatie mee hebben door trauma of gezondheidsredenen.
Waarom de menselijke penis eigenlijk best 'saai' is
Michelle Spear, professor anatomie aan de University of Bristol, legt uit dat de menselijke penis, vergeleken met de rest van het dierenrijk, eigenlijk behoorlijk 'conservatief' is. Terwijl eenden een kurkentrekker-vorm hebben, katten met spines zitten en sommige zeediertjes een penis hebben die meermaals hun lichaamslengte is, blijft het bij mensen allemaal redelijk… standaard. Maar dat is niet per se slecht nieuws.
In plaats van stekels en bizarre vormen, hebben menselijke penissen extreem veel zenuwuiteinden, waardoor ze gevoeliger zijn voor subtiele bewegingen, druk en interactie met een partner. Volgens de professor wijst dat op een evolutie van pure 'competitie' naar meer connectie, vertrouwen en samenwerking in bed. De menselijke penis is dus niet alleen een 'reproductie-tool', maar ook een belangrijk deel van intimiteit en langdurige relaties.
Kortom: geen tentakel-penis of kurkentrekker nodig, een 'conservatief' exemplaar blijkt meer dan genoeg.
ITG vraagt campagne voor PrEP-pil nu hiv-cijfers blijven stijgen
Het Instituut voor Tropische Geneeskunde (ITG) vraagt een nieuwe campagne met doelgroepgerichte info over PrEP, de pil die hiv-besmetting kan voorkomen. Het aantal nieuwe hiv-diagnoses stijgt in België nu al vier jaar op rij, terwijl er wél goede middelen bestaan zoals condooms, testen en PrEP. Toch kennen veel mensen PrEP niet, of zien ze zichzelf niet als iemand die risico loopt, bijvoorbeeld mannen die zich als hetero zien of jongeren voor wie hiv “iets van vroeger” lijkt. Ook schaamte, angst voor oordeel, prijs en het feit dat niet elke huisarts er spontaan over begint, blijven grote drempels.
Samen met Domus Medica, UZ Gent en Sensoa schuift het ITG daarom een reeks aanbevelingen naar voren: maak PrEP zichtbaarder, geef huisartsen een actievere rol en zorg dat meer mensen weten dat zij in aanmerking komen.
Heb je vragen over seks, soa’s of PrEP? Praat met je huisarts, een hiv-referentiecentrum of check de info op Sensoa.
Ontdek meer
Celebrate with us!
Deze celebs verjaren binnenkort!
- 02/12 Charlie Puth
- 02/12 DJ Like Mike
- 02/12 Britney Spears
- 03/12 Angèle
- 04/12 DJ Faisal Chatar