Ga jij laat naar bed? Dan hebben we slecht nieuws voor je

Karen Luiken-18 juni 2024 om 14:33- Foto:

Photo by Andisheh A on Unsplash

Je hebt twee typen mensen: de één ligt het liefst zo vroeg mogelijk in de veren, de ander is een nachtbraker. Als jij bij het laatste kamp hoort, hebben we helaas slecht nieuws voor je. Uit onderzoek is gebleken dat het slecht voor je gezondheid kan zijn om laat naar bed te gaan.

Een studie van Imperial College London concludeert dat ochtendmensen minder vaak psychische klachten hebben dan avondmensen. Specifieker: mensen die vóór 01.00 uur naar bed gaan, zijn over het algemeen mentaal gezonder en hebben minder vaak last van mentale, gedrags- en neurologische ontwikkelingsstoornissen, depressie of angststoornissen.

De studie, die gepubliceerd werd in Psychiatry Research, is volgens Medical News Today uitgevoerd onder bijna 74.000 mensen, waarvan 56 procent vrouw. De gemiddelde leeftijd van de deelnemers was 63,5 jaar en de gemiddelde nachtrust was zeven uur per dagelijkse slaapcyclus.

Vanaf 2025 betaal je importtaks op elk Temu-, Shein- en AliExpress-pakje

Chelsy Vanlerberghe-13 november 2025 om 15:09

Bestel jij weleens een kledingsetje op Shein, een keukengadget op AliExpress of een random “TikTok made me buy it”-tool op Temu? Geniet er nog even van, want vanaf volgend jaar komt er een extra kost bovenop je bestelling. Dat schrijft VRT NWS.

Tot nu toe moest je geen importtaks betalen op pakjes onder de 150 euro. Daardoor konden miljoenen goedkope items gewoon de EU binnen zonder extra heffingen. Maar dat tijdperk loopt af: de Europese ministers van Financiën hebben beslist dat er vanaf 2025 invoerrechten komen op álle pakjes uit landen buiten de EU, in de praktijk vooral China.

Waarom die plotse strengheid? Europese bedrijven klagen al langer dat ze oneerlijk moeten concurreren tegen supergoedkope import. In 2024 kwamen er maar liefst 4,6 miljard van die pakjes richting EU, waarvan meer dan 90 procent uit China. Tijd dus om “het speelveld gelijk te trekken”, klinkt het.

Wat betekent dit voor jou?
De exacte bedragen zijn nog niet bekend, maar de bedoeling is dat je favoriete low-budget aankopen minder low-budget worden. De douaneheffing komt bovenop de btw die je nu al betaalt op producten van buiten de EU (21 procent op product + verzendkosten).

Voor kleding kunnen invoerrechten bijvoorbeeld oplopen tot 12 procent, voor schoenen zelfs tot 17 procent. De nieuwe regeling wordt nog uitgewerkt en moet ook nog door het Europees Parlement, maar de EU wil het systeem al tegen volgend jaar invoeren.

Onderzoek ontdekt: Hitler had genetische aandoening die micro-penis kan veroorzaken

Chelsy Vanlerberghe-13 november 2025 om 10:42

Een nieuw DNA-onderzoek rond Adolf Hitler zorgt voor heel wat ophef. Voor een Channel 4-documentaire, ‘Hitler’s DNA: Blueprint of a Dictator’, analyseerden wetenschappers een bloedvlek op de sofa waarop de dictator in 1945 stierf. Die analyse wijst erop dat Hitler mogelijk Kallmann-syndroom had, een genetische aandoening die kan leiden tot lagere testosteronspiegels, niet-ingedaalde teelballen en zelfs een micro-penis.

Professor Turi King, gespecialiseerd in oude en forensische DNA-analyse, vertelt dat het onderzoek “bijna zeker” bevestigt dat Hitler slechts één teelbal had, een gerucht dat al jarenlang circuleerde. “De resultaten wijzen op Kallmann-syndroom. Als Hitler zélf naar dit DNA had gekeken zoals hij naar anderen keek, had hij zichzelf waarschijnlijk naar de gaskamers gestuurd", zegt ze.

Maar er kwam meer naar boven: de genetische profielen tonen ook een hoge aanleg voor autisme, schizofrenie en bipolaire stoornis. De makers benadrukken wel dat deze scores geen diagnoses zijn, maar wel een verhoogde genetische gevoeligheid tonen.

Volgens historicus Alex Kay kan het syndroom mogelijk ook verklaren waarom Hitler zijn hele leven moeite had met intimiteit en ongemakkelijk was in het gezelschap van vrouwen: “Niemand kon dat ooit echt plaatsen, maar dit onderzoek zou eindelijk een antwoord kunnen geven.”

De documentaire ontkracht ondertussen ook de theorie dat Hitler Joodse voorouders had. Iets wat al jaren onderwerp was van speculatie.

Ontdek meer