Als je minstens 16 jaar oud bent op 9 juni, zal je verplicht moeten gaan stemmen voor de Europese verkiezingen, net als alle meerderjarige Belgen. Dat heeft het Grondwettelijk Hof beslist.
16- en 17-jarigen moeten verplicht gaan stemmen voor Europese verkiezingen
Voordien waren 16- en 17-jarigen vrijgesteld van de opkomstplicht. Dat betekent dat je kon kiezen of je ging stemmen, of niet. Meerderjarige Belgen waren daarentegen verplicht naar het stemhokje te gaan. Maar vanaf nu is iedereen gelijk voor de wet.
"Alle kiezers, zowel meerderjarigen als minderjarigen, moeten hetzelfde behandeld worden," aldus het Hof.
De verkiezingen voor het Europees Parlement vallen dit jaar samen met de federale en de Vlaamse verkiezingen. Voor die verkiezingen mogen enkel meerderjarigen stemmen.
Vapen en roken op terras vanaf 1 januari 2027 verboden
Het is vanaf 1 januari 2027 niet langer toegestaan om te vapen en roken op terrassen. Publieke rookkamers verdwijnen vanaf die datum. Dat heeft de federale regering besloten.
Met publieke rookkamers wordt gedoeld op rookruimtes op bijvoorbeeld luchthavens of in horeca, maar ook op plekken zoals sigarenclubs of shishabars.
Het besluit komt niet als een verrassing. Er waren al plannen om het rookverbod vanaf 1 januari 2026 te laten gelden, maar dat is nu met een jaartje uitgesteld zodat iedereen meer tijd heeft om alles te realiseren.
Horeca Vlaanderen is niet blij met de beslissing en blijft zich volgens HLN verzetten tegen het verbod.
Na een klopjacht hebben autoriteiten vrijdag een verdachte gearresteerd voor de moord op Charlie Kirk. Het gaat om een 22-jarige man uit Utah. Dat meldt CNN.
Een familielid van de verdachte zou donderdagavond contact op hebben genomen met een vriend van de familie, die vervolgens contact opnam met de autoriteiten. De verdachte ‘zou hebben opgebiecht of gesuggereerd dat hij het incident had gepleegd’. Ook zou de verdachte volgens een familielid al vóór de schietpartij negatief over Charlie Kirk hebben gesproken.
Rechercheurs hebben inmiddels het geweer gevonden waar de daad mee gepleegd zou zijn. Bij het wapen lagen hulzen met daar teksten in gegraveerd zoals ‘Hé fascist, catch!’.
De rechts-conservatieve activist Charlie Kirk werd woensdag tijdens een debat op de Utah Valley University in zijn nek geschoten. Hij overleed niet veel later aan zijn verwondingen. Zijn vrouw en kinderen waren, net als zo’n 3.000 andere bezoekers, aanwezig bij het evenement. De verdachte ging er na zijn daad vandoor.
Ontdek meer
Celebrate with us!
Deze celebs verjaren binnenkort!
- 19/09 Jimmy Fallon
- 25/09 Will Smith
- 27/09 Lil Wayne
- 27/09 Anna Camp
- 27/09 Jenna Ortega