Studenten en personeelsleden van UGent hebben vandaag de kasseistrook voor de Rozier opengebroken. In de plaats komt een groene strook met bomen en zitplaatsen. Het gaat om een project van de Stad Gent, de Green Office en UGent in afwachting van een definitieve heraanleg.
Studentenhotspot Rozier krijgt groen en zitplaatsen
De Rozier is een absolute studentenhotspot, maar telde tot voor kort weinig groen. De Stad Gent, UGent en de Green Office vonden elkaar nu in de ambitie om deze autovrije straat groener en aantrekkelijker te maken. Het idee leefde al langer maar werd uitgesteld door de renovatiewerken aan de Boekentoren. Nu die achter de rug zijn, werden de gesprekken opnieuw aangeknoopt, met succes.
Studenten en personeelsleden van UGent hebben vandaag, tijdens de klimaatdag van de faculteit Letteren en Wijsbegeerte, de eerste kasseien uitgebroken aan de kant van het gebouw Rozier. De Stad Gent neemt die klus nu over. In de plaats komt een groene strook met zitplaatsen en bomen. Die worden op 14 december geplant, want dan adopteert UGent de nieuwe straattuin officieel. De universiteit staat vanaf dan ook in voor het onderhoud. Het project gebeurt in afwachting van een integrale heraanleg van de Rozier.
Voor het eerst doctoreren er meer niet-Belgen dan Belgen in Vlaanderen
Er waait een internationale wind door de Vlaamse universiteiten. Voor het eerst ooit zijn er meer buitenlandse onderzoekers die een doctoraat doen dan Belgische. Dat blijkt uit cijfers van de Vlaamse overheid.
In totaal zijn er 13.112 actieve doctorandi, en daarvan komen er 6.653 uit het buitenland. Da’s dus nét iets meer dan de helft. Ter vergelijking: in 2018 waren dat er nog 4.725. Er is dus een stijging van maar liefst 40 procent in zeven jaar.
De KU Leuven telt al een tijdje meer buitenlandse dan Belgische doctorandi en blijft de grootste trekpleister. Ook universiteiten in Gent, Antwerpen, Brussel en Hasselt zien dat aantal elk jaar toenemen.
Hoe komt dat?
Vlaamse uniefs haalden de laatste jaren flink wat Europese onderzoeksprojecten binnen. Dat zorgt voor extra doctoraatsplaatsen, die vaak worden ingevuld door internationale onderzoekers. Veel buitenlandse studenten die hier hun master deden, blijven ook plakken voor een PhD. En eerlijk: het loon en de werkomstandigheden zijn hier gewoon beter dan op veel andere plekken.
Wat betekent dat voor Vlaamse studenten?
Dat het academische leven steeds internationaler wordt. Engels is intussen de standaardtaal in onderzoek, en samenwerken met mensen van over de hele wereld is de norm. Goed nieuws dus voor wie van plannen droomt buiten België of gewoon graag nieuwe culturen leert kennen op kot.
Gentse studenten zetten tenten op tegen nieuwe kotbelasting
Onder de Stadshal in Gent stonden vanochtend een tiental tenten met opvallende prijskaartjes: “700 euro per maand”, “1.000 euro per maand”. Geen kampeertocht, maar een actie van de Gentse Studentenraad tegen de geplande kotbelasting van 190 euro per studentenkamer.
Met hun protest willen de studenten duidelijk maken dat de betaalbaarheid van koten in Gent op een dieptepunt zit. “De prijzen van de koten swingen echt de pan uit", zegt Emiel Verbeeren, voorzitter van de Gentse Studentenraad, aan VRT NWS. “Een tent is misschien binnenkort nog de enige betaalbare huisvesting die nog te vinden is in Gent.”
De kotbelasting maakt deel uit van de plannen van het stadsbestuur om extra inkomsten te genereren. Maar volgens Verbeeren treft dat net de verkeerde groep. “Het is compleet onaanvaardbaar om nog een extra belasting op studenten te heffen, zeker op huisvesting, wat al een immense problematiek is.”
Naast de nieuwe belasting vrezen de studenten ook strengere controles op studenten die samen een woning huren. “We hadden een akkoord met de stad dat ze dat niet gingen doen zolang er een kotentekort was. Dat ze daar nu toch mee beginnen, voelt als woordbreuk", zegt Verbeeren.
Ontdek meer
Celebrate with us!
Deze celebs verjaren binnenkort!
- 31/10 Willow Smith
 - 31/10 Rhodé Kok
 - 03/11 Maureen Vanherberghen
 - 03/11 Willen De Schryver
 - 03/11 Noah Schnapp