Studenten van de Brusselse universiteiten ULB en VUB organiseren zondag een vredevol protest voor Sanda Dia, de jongen die in 2018 overleed bij een studentdoop van Reuzegom.
Het protest vindt zondag om 13.00 uur plaats voor het justitiepaleis in Brussel. Via TikTok wordt iedereen opgeroepen deel te nemen. “Sanda Dia verdient zoveel meer dan dit, net zoals zijn familie en vrienden. Ze verdienen gerechtigheid. We rouwen om Sanda Dia en om ons rechtssysteem. We vechten tegen racisme, we vechten tegen onrecht”, zo klinkt het in het bijschrift van de oproep.
De 20-jarige Sanda Dia overleed in december 2018 bij een ontgroening van de studentenvereniging van Reuzegom. Hij moest verschrikkelijke dingen doen, zoals het drinken van flink wat visolie en grote hoeveelheden alcohol. Ook moest hij samen met twee andere studenten in een zelf gegraven ‘graf’ met ijswater gaan staan. Sanda Dia raakte daardoor ernstig onderkoeld, werd naar het ziekenhuis gebracht en overleed daar niet veel later.
Het protest komt een dikke week nadat bekend werd welke straf de achttien betrokken Reuzegommers krijgen. De rechter heeft de groep veroordeeld tot werkstraffen van maximaal driehonderd uur en boetes die oplopen tot vierhonderd euro. Het Openbaar Ministerie had celstraffen van achttien tot vijftig maanden geëist.
Zo laat je je niet vangen door fake kortingen tijdens Black Friday
Black Friday komt eraan en overal duiken deals op die té goed lijken om waar te zijn. Techplatform Tweakers waarschuwt dat heel wat van die kortingen eigenlijk… geen echte kortingen zijn.
Uit hun analyse blijkt dat 45 procent van de elektronica-aanbiedingen vorig jaar vóór Black Friday goedkoper was. Jep, bijna de helft. En dat percentage stijgt jaar na jaar. Ook de typische “nog maar 30 op voorraad!”-meldingen blijken vaak overdreven, pure FOMO-tactiek dus.
Volgens Tweakers-techexpert Eric van Ballegoie maken winkels het consumenten steeds moeilijker: deals starten vroeger, prijzen schommelen constant en nep-scarcity duikt overal op.
Hoe trap je niet in de val?
Check de prijsgeschiedenis. In de Pricewatch van Tweakers kan je makkelijk zien wat een product drie weken of zes maanden geleden kostte. Zo herken je meteen of je een goeie deal scoort of een marketingtruc.
Tijdens Black Friday dropt Tweakers bovendien een live overzicht van echte prijsdalingen, community-upvotes om te zien of iets de moeite is én alerts voor wie geen zin heeft om zelf te zoeken.
Laat je dus niet gek maken door flashy percentages. Even dubbelchecken kan je serieus wat geld besparen.
Vanaf 2025 betaal je importtaks op elk Temu-, Shein- en AliExpress-pakje
Bestel jij weleens een kledingsetje op Shein, een keukengadget op AliExpress of een random “TikTok made me buy it”-tool op Temu? Geniet er nog even van, want vanaf volgend jaar komt er een extra kost bovenop je bestelling. Dat schrijft VRT NWS.
Tot nu toe moest je geen importtaks betalen op pakjes onder de 150 euro. Daardoor konden miljoenen goedkope items gewoon de EU binnen zonder extra heffingen. Maar dat tijdperk loopt af: de Europese ministers van Financiën hebben beslist dat er vanaf 2025 invoerrechten komen op álle pakjes uit landen buiten de EU, in de praktijk vooral China.
Waarom die plotse strengheid? Europese bedrijven klagen al langer dat ze oneerlijk moeten concurreren tegen supergoedkope import. In 2024 kwamen er maar liefst 4,6 miljard van die pakjes richting EU, waarvan meer dan 90 procent uit China. Tijd dus om “het speelveld gelijk te trekken”, klinkt het.
Wat betekent dit voor jou?
De exacte bedragen zijn nog niet bekend, maar de bedoeling is dat je favoriete low-budget aankopen minder low-budget worden. De douaneheffing komt bovenop de btw die je nu al betaalt op producten van buiten de EU (21 procent op product + verzendkosten).
Voor kleding kunnen invoerrechten bijvoorbeeld oplopen tot 12 procent, voor schoenen zelfs tot 17 procent. De nieuwe regeling wordt nog uitgewerkt en moet ook nog door het Europees Parlement, maar de EU wil het systeem al tegen volgend jaar invoeren.
Ontdek meer
Celebrate with us!
Deze celebs verjaren binnenkort!
- 17/11 Gilles De Coster
- 20/11 Fabrizio Tzinaridis
- 20/11 Joe Biden
- 21/11 Carly Rae Jepsen
- 21/11 Russo