Grote kans dat je online ooit misbruikbeelden bent tegengekomen. Maakte je er toen een melding van, of klikte je de plaatjes weg? Om jongeren zich hier bewuster van te maken, doet Child Focus samen met UAntwerpen onderzoek naar meldingen van seksuele misbruikbeelden.
Child Focus en de Universiteit Antwerpen zijn benieuwd naar wat mensen motiveert om misbruikbeelden wel of juist niet te melden. Weten mensen wel wanneer een foto of video te ver gaat? Waarom zou er aangifte gedaan moeten worden? En waarom juist niet?
Om een antwoord op die vragen te krijgen, gaat de Deense wetenschapper Sidsel Harder op onderzoek uit. “Wanneer je tijdens het surfen beelden van misbruik tegenkomt, kan je dat als een schok ervaren”, legt ze uit. “Wij willen te weten komen waarom je beslist om het al dan niet te melden. Op de problematiek rust uiteraard een zeker taboe: het is niet vanzelfsprekend om er over te gaan praten met je ouders of met vrienden.”
Met het onderzoek hoopt Child Focus de manier waarop internetgebruikers materiaal online kunnen melden, te verbeteren. Er wordt nog gezocht naar deelnemers voor het onderzoek. Mensen die geïnterviewd willen worden, kunnen zich via de mail aanmelden. "Ook als je nog nooit melding maakte van misbruikbeelden of als je niet wist hoe je een melding kon maken, is je deelname belangrijk”, legt Harder uit. “Getuigenissen over ervaringen met beelden waarvan je niet zeker wist of ze echt een kind of seksueel misbruik vertoonden, zijn absoluut waardevol voor het onderzoek.”
De Warmste Week 2025 roept Vlaanderen op om te vlammen voor onzichtbaar ziek zijn
Dit jaar staat De Warmste Week volledig in het teken van mensen die onzichtbaar ziek zijn. Het ingezamelde geld gaat naar 220 projecten die dagelijks het verschil maken voor wie kampt met ziektes of pijn die je niet meteen ziet, maar die wél zwaar wegen. Naast die fysieke of mentale strijd komt er vaak ook onbegrip bij kijken en dat wil De Warmste Week doorbreken.
Ambassadeurs Annabet Ampofo, Bavo Mortier en Fien Germijns moedigen iedereen aan om een actie te starten. Of je nu met je kot wafels bakt, een sportchallenge doet met je vrienden of een kotfeest koppelt aan het goede doel: alles telt. Zolang je maar mee vlamt.
Ook jongeren krijgen een speciale plek. In november rijdt de Warmste Schoolbus opnieuw langs middelbare scholen, met MNM-dj Laura Govaerts en een team creators aan boord. Samen steken ze de handen uit de mouwen en tonen ze hoe je met kleine acties een groot verschil kan maken.
Daarnaast zorgt Berre voor de soundtrack van dit jaar. Zijn campagnelied ‘How beautiful this life is’ gaat over hoop, steun en schoonheid vinden, zelfs op moeilijke momenten.
De Warmste Week zelf vindt plaats van 18 tot en met 24 december in het Cosmogolempark in Genk en is te volgen via VRT 1, Studio Brussel, MNM, Ketnet en VRT MAX. Acties registreren kan via w.
Meer knuffelen zorgt voor minder stress
Knuffelen heeft alleen maar voordelen. Je krijgt het er niet alleen warm van, blijkbaar heeft het – vooral in het geval van vrouwen – ook voordelen op het gebied van stressvermindering. Dat blijkt uit onderzoek.
Bij een studie, gepubliceerd in PLOS One, analyseerden onderzoekers 76 verschillende mensen. Daaruit bleek dat vrouwen die hun partner mochten knuffelen, een afname van de productie van cortisol vertoonden. Cortisol is een stresshormoon. Vrouwen die meededen aan het onderzoek maar géén knuffel kregen, vertoonden die afname minder.
En hoe zit het dan bij mannen? Tja, voor die groep hebben we slecht nieuws. Mannen lijken op dit gebied namelijk niet hetzelfde voordeel te ervaren. Oftewel: zij kunnen knuffelen wat ze willen, maar het is geen gegeven dat ze daarmee minder stress ervaren.
Ontdek meer
Celebrate with us!
Deze celebs verjaren binnenkort!
- 05/10 Kylian (Tagmansion)
- 06/10 Addison Rae
- 06/10 Addison Rae
- 06/10 Mattis Vandecaveye
- 07/10 Lewis Capaldi